Stabilizator napięcia 12V – sprawdź do czego służy

Stabilizator napięcia 12V – sprawdź do czego służy

15 października, 2019 Wyłączono przez RG

W dzisiejszym wpisie pragniemy przedstawić Wam garść informacji dotyczących między innymi tego, do czego służy stabilizator napięcia 12V. Z poniższego artykułu dowiesz się także jakie rodzaje stabilizatorów wyróżniamy i jaki wybrać najlepiej. Zapraszamy do lektury!

Stabilizator napięcia 12V – jakie jest jego zadanie?

Stabilizator napięcia 12V jak sama nazwa wskazuje, jest odpowiedzialny za zapewnienie stabilnego napięcia stałego. Stałe, czyli takie którego wartość nie ulega zmianie, niezależnie od warunków atmosferycznych, temperatury, czasu, a także pobieranego prądu.  Wiadomo nie od dziś, że różnego rodzaju baterie oraz akumulatory zapewniają napięcie, które jest oparte w różnych granicach. Poprawne zasilanie wpływa na brak błędów w działaniu danego urządzenia. Warto dodać, że stabilizatory napięcia mogą być używane w celu uzyskania rozmaitych napięć pochodzących z jednego źródła.

Jakie stabilizatory wyróżniamy?

Na rynku spotkać można między innymi stabilizator napięcia 12V liniowy, który działa na prostej zasadzie. Podajemy jakieś napięcie, przykładowo z baterii, a jego zadaniem jest udostępnienie na wyjściu stabilnego napięcia, lecz niższego niż napięcie wejściowe. Główną zaletą stabilizatorów liniowych jest ich niska cena, a także łatwość użycia. Niestety produkty te wydzielają ciepło i nie potrafią wygenerować wyższego napięcia niż napięcie wejściowe. Innym typem stabilizatora jest tak zwany stabilizator impulsowy.

stabilizator napięcia 12v