
Stopień na czapkę SG major, czyli stopnie służbowe w straży granicznej
23 listopada, 2020Pracownicy Straży Granicznej, jako pracownicy zawodu mundurowego, otrzymują najróżniejsze stopnie służbowe. Sprawdź jak wygląda stopień na czapkę SG major, a także dowiedz się jakie inne stopnie mogą oni otrzymać w całym okresie swojej służby. Zapraszamy do lektury!
Stopnie służbowe w Straży Granicznej III RP
Podstawowy stopień w Straży Granicznej, czyli stopień szeregowego, otrzymuje się z dniem mianowania na to stanowisko służbowe, czyli na samym początku służby. Kolejne stopnie w korpusie szeregowych i podoficerów pracownicy Straży Granicznej, mogą zostać mianowani przez przełożonych. Mianowanie na kolejny, czyli wyższy stopień, w Straży Granicznej następuje stosownie do posiadanych kwalifikacji, a także zajmowanego stanowiska. Co ważne, jest również zależne od indywidualnej opinii i oceny przełożonych. Nadanie wyższego stopnia nie może nastąpić wcześniej niż po przesłużeniu odpowiedniej ilości lat. Przykładowo, na stanowisku kaprala SG jest to okres 1 roku, sierżanta SG (czyli bosmana SG) okres 2 lat, na stanowisku chorążego SG – 3 lata, a kapitana Straży Granicznej – aż 4 lata. W przypadku wspomnianego już majora SG jest to okres 3 lat.
Czym jest i kto otrzymuje stopień na czapkę SG major?
Jak już wspominaliśmy, pracownicy Straży Granicznej otrzymują odpowiednie do swoich umiejętności i doświadczenia stopnie służbowe. Jednym z wyższych stopni jest stopień majora SG. Można go otrzymać po przepracowaniu na stanowisku kapitana Straży Granicznej 4 lat. Na stanowisku tym przysługuje nam między innymi profesjonalnie prezentujący się stopień na czapkę SG major.