Szafy chłodnicze do win – dlaczego są lepsze od zwykłej lodówki?

Szafy chłodnicze do win – dlaczego są lepsze od zwykłej lodówki?

30 października, 2017 Wyłączono przez PK

Planujesz otwarcie swojego lokalu i chciałbyś dowiedzieć się jak należy przechowywać i serwować wino? A może chcesz zainwestować w profesjonalne urządzenie, jednak nie wiesz czym kierować się przy jego wyborze? My mamy dla Ciebie kilka rad!

Jaka powinna być temperatura wina?

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że odpowiednia temperatura win wpływa na jego walory smakowe i aromatyczne. Przyjęło się na przykład, że wino czerwone powinno być podawane w temperaturze pokojowej. Niewiele jednak osób wie, że zasada ta pochodzi z Francji, z czasów, w których mieszkańcy zamków i pałaców nie cieszyli się zbyt wysoką temperaturą w pomieszczeniach. Przez temperaturę pokojową rozumieli około 15-16 stopni C., dzisiaj natomiast dochodzi ona nawet do 25 i jest zdecydowanie zbyt wysoka. Białe wino natomiast należy serwować w temperaturze 8-10 stopni C. Pozwoli to cieszyć się w pełni jego smakiem i aromatem.

Dlaczego warto mieć szafę chłodzącą do win?

Zdecydowanie największą zaletą chłodziarki jest możliwość ustawienia dokładnej,
szafa chlodnicza do winco do 1 stopnia temperatury, dzięki czemu mamy pewność, że umieszczone w niej wino będzie gotowe do spożycia w każdym momencie. Co więcej, utrzymanie temperatury na stałym poziomie sprawi, że naturalna harmonia wina zostanie zachowana. W szafie chłodniczej do win butelki ułożone są na półkach poziomo, dzięki czemu korek cały czas jest zamoczony, co zapobiega jego wysuszeniu i ogranicza przedostanie się powietrza do środka. Jest to szczególnie istotne w przypadku przechowywania wina przez dłuższy okres czasu.

Czym kierować się podczas zakupy chłodziarki?

Warto na samym początku zastanowić się nad tym, jak dużo win oraz jakiej pojemności będziemy przechowywać i w zależności od tego dobrać odpowiednią wielkość. Wybranie szafy chłodniczej, która posiada przyciemnione szyby z filtrem UV pozwoli chronić wino przed czynnikami zewnętrznymi. Wysuwane półki ułatwią wyciąganie wina, a wyświetlacz cyfrowy oraz oświetlenie led nadadzą witrynie nowoczesny wygląd.