Szatka do chrztu – co trzeba wiedzieć?

Szatka do chrztu – co trzeba wiedzieć?

22 stycznia, 2019 Wyłączono przez SP

Chrzest to wielki dzień w życiu dziecka i jego rodziców. W końcu maluch zostaje przyjęty do ogromnej społeczności, staje się jej – co prawda jeszcze nie pełnoprawnym – ale na pewno realnym członkiem. Na tę okazję przygotowuje się wiele elementów, także jeśli chodzi o ubiór dziecka i symboliczne przedmioty związane z ceremonią oczyszczenia. Jednym z nich jest szatka do chrztu.

Jak wygląda szatka do chrztu?

Szatka to chrztu to tradycyjnie biała, prostokątna chustka czystej, białej tkaniny. Często jest wykańczana koronką. Czy to klockową, czy szydełkową. Zazwyczaj bywa też ozdabiana haftem z imieniem dziecka i datą chrztu. Okrywa się nią maluszka w czasie chrzcielnej mszy świętej, po tym, jak zostaje oczyszczony wodą święconą. Przeważnie taka szatka jest prezentem od jednego z rodziców chrzestnych, na przykład matki.

szatka do chrztu z haftem

Co symbolizuje szatka?

Szatka oznacza czystość duszy dziecka, która od teraz nie nosi winy grzechu. Jest z jednej strony pamiątką tego wielkiego dnia, a z drugiej – symbolicznym nowym ubiorem malucha. To pozostałość po tradycjach z czasów pierwszych chrześcijan, kiedy po chrzcie ubierano się w całkiem białą szatę.

Nie tylko szatka – pozostałe przedmioty konieczne w czasie chrztu

Szatka do chrztu nie jest jedynym symbolicznym przedmiotem potrzebnym w czasie tej ceremonii. Co jeszcze trzeba mieć? Świecę chrzcielną wraz z profitką. O to ma z kolei zadbać ojciec chrzestny.