Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny – co warto wiedzieć?

28 czerwca, 2022 Wyłączono przez OZ

Opieka zdrowona w Polsce jest refundowana przez NFZ pod warunkiem, że jesteśmy ubezpieczeni. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jakie ma prawa i obowiązki względem obięcia ochroną zdrowia bliskich, dlatego w tym artykule zostanie przybliżony temat jakim jest ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny. Zapraszam do lektury!

Kto ma prawo do świadczeń zdrowotnych?

Ubezpieczeniu zdrowotnemu podlega większa część Polaków, ponieważ każdy kto wykonuje pracę, prowadzi gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą jest objęty obowiązkowym świadczeniem zdrowotnym. Co więcej, każda taka osoba ma obowiązek zgłosić nieubezpieczonych członków rodziny do świadczenia zdrowotnego. Nie jest to więc dobrowolna opcja, lecz obowiązek, który jako ubezpieczeni musimy spełnić. Za członka rodziny uznaje się m.in:

  • dziecko własne, małżonka, przyosobione lub obce dziecko które jest pod prawną opieką ubezpieczonego,
  • małżonka,
  • wstępnych takich jak dziadek czy babcia, którzy żyją w jednym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym.
pexels mart production 7088483
wniosek o ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny

Czy ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny jest odpłatne?

Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny nie jest płatne, dzięki czemu nie podnosi się składka zdrowotna niezależnie od tego ile osób w rodzinie zostanie ubezpieczone. Jeśli jednak zapomnimy zgłosić członka rodziny do obowiązkowej opieki zdrowotnej, może zostać przyznana nam grzywna. To samo tyczy się wyrejestrowania członka rodziny z ubezpieczenia, ponieważ jeśli nabędzie on prawo do własnego ubezpieczenia zdrowotnego lub zostanie wykluczony z bycia członkiem rodziny, mamy obowiązek go wyrejestrować. Jeśli tego nie zrobimy może zostać naliczona nam kara pieniężna.