Ulga mieszkaniowa – czym jest i kto może z niej skorzystać?

Ulga mieszkaniowa – czym jest i kto może z niej skorzystać?

17 grudnia, 2020 Wyłączono przez A S

Jeśli planujesz sprzedaż nieruchomości, na pewno zastanawiasz się na jakich kwestiach możesz zyskać. Jednym ze sposobów jest skorzystanie ze specjalnej ulgi mieszkaniowej od podatku. Czym jest taka ulga mieszkaniowa, kto i na jakich zasadach może się o nią ubiegać? Zapraszamy do lektury!

Czym jest ulga mieszkaniowa?

Sprzedaż nieruchomości powiązana jest nie tylko ze sporym przychodem, ale i pewnym kosztem. Mowa o podatku dochodowym. Każda osoba fizyczna, która sprzedaje należącą do siebie nieruchomość, objęta jest obowiązkiem złożenia deklaracji PIT-39. Wiąże się to także z obowiązkiem uiszczenia podatku w wysokości 19 procent. Jest to więc nie mała kwota, której płacenia można w niektórych przypadkach uniknąć. W jaki sposób? Starając się o ulgę mieszkaniową. Ulgą tą, nazywa się zwolnienie z płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości.

Kto i w jaki sposób może się o nią ubiegać?

Jeszcze do niedawna ze wspomnianej ulgi podatkowej mogły skorzystać osoby, które kupiły bądź odziedziczyły nieruchomość, a następnie (przed upływem pięciu lat) dokonały jej sprzedaży. Uzyskany w ten sposób przychód w ciągu trzech kolejnych lat musiały przeznaczyć na zakup własnego mieszkania. Od 2020 roku zmieniła się interpretacja przepisów dotyczących wspomnianej ulgi. Obecnie mogą z niej skorzystać również osoby, które zakupiły nową nieruchomość jeszcze przed sprzedażą posiadanego na własność mieszkania. Warto więc na bieżąco śledzić zmiany w prawie. Upewnimy się, że na pewno należy nam się ulga mieszkaniowa lub czy nie pojawiły się dla nas dodatkowe prawa do innych ulg.