Czy ustawowe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech jest obowiązkowe dla każdego?

Czy ustawowe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech jest obowiązkowe dla każdego?

27 grudnia, 2022 Wyłączono przez DB

Gesetzliche Krankenversicherung, czyli w języku niemieckim wyrażenie oznaczające ustawową kasę chorych to jedna z możliwości na realizację obowiązku każdego obywatela Niemiec, czyli wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Obowiązek ten mają również osoby, które na stałe zamieszkują państwo, dłużej niż rok. Jak wybrać ustawowe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech?

Jak wyliczana jest wysokość składki zdrowotnej?

ustawowe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech i wysokość składki

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie zdrowotne może obejmować nie tylko konkretną osobę ale równieżmoże dotyczyć dzieci i współmałżonka. Odbywa się to w ramach bezpłatnego ubezpieczenia rodzinnego. Jak wyliczana jest wysokość składki? Uzależnione są one od dochodów. Ich podstawę stanowi łączny dochód brutto a od niego wykluczona jest stawka, która wynosi 14,6%. Jest to kwota dzielona równomiernie pomiędzy ubezpieczonego oraz pracodawcę, po 7,3 procent.

Jak załatwić ustawowe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech?

Bez znajomości języka dopełnienie wszelkich formalności może okazać się wyzwaniem. Dlatego też jeśli jesteś Polakiem, który nie mówi w jęzku niemieckim, być może odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie, będzie skontaktowanie się ze specjalistami z firmy ComVers. To agenci ubezpieczeniowi, którzy znają realnia rynkowe, posiadają wiedzę i doświadczenie dotyczące prawa ubezpieczeniowego oraz Towarzystw Ubezpieczeniowych i co ważne, mówią zarówno po polsku jak i po niemiecku. Pomogą Ci porównać ustawowe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech w kasie chorych z prywatnym ubezpieczeniem i wybrać najkorzystniejszą formę ubezpieczenia dla Ciebie oraz Twoich bliskich.