Wyszukiwarka muzeów – praktyczne narzędzie dla turystów
29 maja, 2019Z uwagi na zalew różnego rodzaju programów podręcznych i aplikacji, które dążą do uproszczenia naszego życia, kwestią czasu było, aż pojawi się wyszukiwarka muzeów. Przed erą smartfonów w tym celu korzystano z przewodników turystycznych, katalogów, ulotek oraz map. Naturalne jest jednak, że w formę papierową dużo ciężej aktualizować. Jeżeli w trakcie sezonu pojawiały się, ciężko było z nimi dotrzeć do potencjalnych zwiedzających.
Wyszukiwarka muzeów – czy nie wystarczą strony WWW?
Dużym ułatwieniem w organizacji muzealnictwa był internet oraz strony www. Pozwalało to na bieżąca informować o bieżących wystawach i wydarzeniach, dostępności biletów, dojeździe i wielu innych, potrzebnych udogodnieniach okołomuzealnych. Z perspektywy użytkownika był to spory krok na przód – pod warunkiem jednak, że wiedział on, do jakiego konkretnie muzeum chce się udać. Jeżeli jednak ktoś udawał się na urlop czy inny wyjazd do innego miasta, gdzie go nigdy wcześniej nie było, przeszukanie kilkunastu – czy nieraz kilkudziesięciu – witryn o muzeach było bardzo czasochłonne. Dopiero wyszukiwarka muzeów zmieniła tą sytuację.
Wszystkie informacje w jednym miejscu
Za powstaniem tej aplikacji stał Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów – rządowa instytucja, której celem jest między innymi promocja polskich muzeów. Dzięki niej zebraliśmy dane o ponad tysiącu obiektów muzealnych w naszym kraju, aby wyszukiwarka muzeów mogła sprawnie i szybko funkcjonować. W wielu przypadkach trzeba było dotrzeć do nieumieszczonych nigdzie informacji, jak np.dostępność parkingów czy lokale gastronomiczne w pobliżu. Dzięki temu entuzjaści muzeów dostali praktyczne narzędzie, które pozwoli im na efektywne i przyjemniejsze zwiedzanie skarbów polskiej kultury i sztuki.