Czym różnią się akrylowe farby od akwarelowych?

Czym różnią się akrylowe farby od akwarelowych?

3 października, 2022 Wyłączono przez OZ

Niezależnie od tego czy jesteś profesjonalnym malarzem, czy po prostu masz ochotę na chwilę kreatywności, do malowania będą potrzebne Ci farby. Jest ich wiele rodzajów, które różnią się znacząco od siebie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym różnią się akrylowe farby, od tych akwarelowych, to jesteś w dobrym miejscu!

Farby akwarelowe

Jeśli miałeś na zajęciach w szkole lekcje plastyki, to z pewnością miałeś również styczność z farbami akwarelowymi. Do ich użycia potrzebujesz wody, która po złączeniu z pigmentem staje się lekką zawiesiną. Obrazy, które powstają przy użyciu tych farb, są niepowtarzalne, z tego powodu, że kolory nie pokrywają się w pełni. Pozwala to na uzyskanie ciekawych efektów, ale jednocześnie uniemożliwia dokonywanie poprawek. Malowanie farbami akwarelowymi jest ciężkie, ale przynosi efekt zwiewności i delikatności kolorów

pexels anna tarazevich 5076757
akrylowe farby w tubce

Akrylowe farby

Jeśli jesteś początkujący w malowaniu, z pewnością dużo łatwiej będzie Ci zacząć z farbami akrylowymi. To młodsza wersja farb olejnych, która pochodzi z tworzyw sztucznych. W odróżnieniu od akwareli nie potrzebuje ona wody do malowania, jednak nie ma również przeciwwskazań do rozcieńczania ich. Akrylowe farby schną wolniej niż akwarelowe, jednak mimo to jest to krótki czas oczekiwania. To, co w szczególności odróżnia je jednak od poprzednio omawianych farb, to krycie kolorów. Bez problemu można nanosić tu poprawki na wcześniej położone warstwy.