Szukanie pracy po studiach – jak zrobić to dobrze?

Szukanie pracy po studiach – jak zrobić to dobrze?

6 października, 2022 Wyłączono przez OZ

Studenci w Polsce często wchodząc na rynek pracy po studiach, nie do końca wiedzą, co z sobą zrobić. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ większość z nich nie jest przygotowana na to jak szukać pracę. Wyszukiwanie na platformie OLX czy grupach facebookowych jest metodą najbardziej popularną, jednak samo to nie wystarczy. Przeczytaj artykuł, dotyczący głównie tego, jak zacząć szukanie pracy po studiach, aby zrobić to dobrze.

Od czego zacząć szukanie pracy po studiach?

Przede wszystkim zastanów się, co mógłbyś robić. Szukanie pracy po studiach jest ciężkie, szczególnie jeśli nie znamy swoich upodobań. Jeśli jesteś zdecydowanym na konkretną branżę czy zawód studentem, to jesteś w szczęśliwej sytuacji. W przypadku jednak gdy nie do końca wiesz, co możesz robić, wyznacz sobie obszary, w których mógłbyś się sprawdzić. Najlepiej na podstawie swoich mocnych stron. Następnym krokiem jest napisanie CV. Znów – jeśli masz już sprecyzowane, co chcesz robić, swoje CV dopasuj do tej branży. Jeśli natomiast wciąż nie wiesz, możesz zrobić jedno ogólne CV, w którym wypiszesz całą swoją działalność, a później składając je do konkretnej firmy, wybierać tylko te elementy Twojego życiorysu, które są istotne. Ta opcja w szczególności przyda się tym osobom, które mają szeroki wachlarz zainteresowań i brały udział w wielu projektach.

laptop ga46c3af4c 1920
jak się przygotować na szukanie pracy po studiach?

Co uwzględnić w CV?

W CV najważniejsze jest, żeby pokazać, jakie umiejętności możesz posiadać, poprzez konkretne działania. Znaczy to, że nie wystarczy napisać, że posiada się umiejętności zarządzania, ale także trzeba je podeprzeć faktem. Więc jeśli w umiejętnościach wpiszesz zarządzanie, a wcześniej w doświadczeniu uwzględnisz prowadzenie zespołu podczas jakiegoś projektu, to z pewnością będzie to dobre potwierdzenie Twoich możliwości.