Alkohol a serce – co musisz wiedzieć?
28 października, 2021Alkohol, podobnie jak inne używki, ma niekorzystny wpływ na nasz organizm. Jego nadużycie wyniszcza przede wszystkim wątrobę, ale także cały układ pokarmowy i immunologiczny. Wyjątkiem nie jest serce, którego kondycja znacznie się pogarsza, na skutek działania alkoholu. Oczywiście jedna lampka wina czy piwo raz na jakiś czas nie doprowadzą do poważnych konsekwencji, jednak jego nadużywanie może być nawet śmiertelne. Alkohol a serce – jak wyglądają powikłania?
Najczęstsze powikłania
Zacznijmy od tego, jak wpływa alkohol a serce. Po spożyciu alkoholu, nasze tętno przyspiesza, podnosi się też ciśnienie, często pojawia się arytmia. W efekcie tego, występuje zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru. Dzieje się tak dlatego, że nieregularne bicie serca i jednoczesne zapychanie się tętnic mogą sprawić, że powstanie zakrzep, który jeśli się odczepi i dotrze do serca lub mózgu, spowoduje wspomniane wcześniej powikłania. Dlatego tak ważne jest, aby osoby z nadciśnieniem i w starszym wieku raczej powstrzymywały się od spożywania alkoholu.
Alkohol a serce – jakie jeszcze choroby może powodować?
Mięsień sercowy w wyniku długotrwałego działania alkoholu słabnie. Fachowo to zjawisko nazywane jest kardiomiopatią. Serce generuje słabsze skurcze, przez co krążenie krwi w organizmie staje się utrudnione. Może to doprowadzić nawet do niewydolności serca. Niebezpieczna jest także choroba wieńcowa, której rozwój może być nasilony przez nadużycie alkoholu.