Andrzej Chwalba – wybitny autor i historyk

Andrzej Chwalba – wybitny autor i historyk

4 listopada, 2021 Wyłączono przez K A

Każdy miłośnik historii, zwłaszcza tej dość współczesnej, powinien znać postać Andrzeja Chwalby, a jeśli jeszcze nie zna, to jest dobra okazja ku temu, aby to nadrobić. Andrzej Chwalba to historyk, badacz i eseista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor wielu ciekawych i cenionych książek historycznych. Na swoim koncie ma różne publikacje, powiązane tematycznie zwłaszcza z historią XIX i XX wieku, a także z Krakowem, który jest bliski jego sercu nie tylko ze względu na pracę na najstarszej w Polsce uczelni.

O Krakowie słów kilka

Andrzej Chwalba to także badacz dziejów Krakowa. Poświęcił temu miastu wiele książek, jak np. „Dzieje Krakowa. Kraków w latach 1939-45”, która porusza historię Krakowa w okresie wojennym. Oprócz tego, Andrzej Chwalba jest współautorem wielu publikacji zbiorowych, dotyczących np. dziedzictwa kulturalnego Krakowa oraz sztuki. Kilka ze swoich książek poświęca także swojej Alma Mater – Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, a konkretnie jego zabytkowym budynkom.

Andrzej Chwalba

Andrzej Chwalba i książki wojenne

W nawiązaniu do zamiłowania Andrzeja Chwalby do XX-wiecznej historii, najchętniej pisze on książki o tematyce powiązanej z I wojną światową. „Wielka wojna Polaków 1914-1918”, „Legiony Polskie 1914-1918” i „Samobójstwo Europy” to tylko niektóre z publikacji. Już od pierwszych stron każdej z tych książek widać, że Andrzej Chwalba jest prawdziwym pasjonatem, w związku z czym są to wartościowe pozycje dla każdego, kto również interesuje się historią.