Bezdech senny – przyczyny, objawy i sposób leczenia

Bezdech senny – przyczyny, objawy i sposób leczenia

10 października, 2019 Wyłączono przez MS

Bezdech senny to poważna dolegliwość, która bardzo często lekceważona jest zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy. Może ona jednak prowadzić do wielu poważnych chorób, dlatego warto wiedzieć, jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości, jej objawy, a także jak postępować, jeśli zostanie ona u nas rozpoznana. Jeśli jesteście ciekawi, to zapraszamy do przeczytania dzisiejszego wpisu, z którego dowiecie się najważniejszych informacji na temat tej choroby.

Jakie są objawy i przyczyny bezdechu sennego?

Bezdech senny to poważna dolegliwość, która nieleczona może prowadzić do wielu chorób

Objawy bezdechu sennego dzielone są na te, które występują w dzień i te, które pojawiają się nocą. Do nocnych objawów zaliczamy m.in. nieregularne, głośne chrapanie, niespokojny sen, nadmierną potliwość, a także nagłe wybudzanie ze snu z uczuciem braku powietrza, przyspieszonego tętna czy oddechu. Objawy dzienne to z kolei: poranne bóle głowy, częste uczucie zmęczenia, trudności z koncentracją i pamięcią czy nadmierna nerwowość. Przyczyn tej dolegliwości może być bardzo wiele, jednak wśród najpopularniejszych wymieniane są: otyłość, skrzywiona przegroda nosowa, nieprawidłowa budowa żuchwy, objadanie się przed snem czy picie alkoholu. Bezdech może również pojawiać się u osób chorujących na niedoczynność tarczycy czy u mężczyzn ze specyficzną budową gardła.

Bezdech senny – jak leczyć?

Istnieje wiele sposobów na to, jak leczyć bezdech senny. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest stosowanie w trakcie snu specjalnej maski, która ułatwia oddychanie. W cięższych przypadkach może być również konieczność przeprowadzenia operacji. U osób, u których dolegliwość ta występuje z powodu otyłości bardzo dobre efekty daje także obniżenie masy ciała.