Cysterny czy foodtankers – podobne ale?

Cysterny czy foodtankers – podobne ale?

14 marca, 2017 Wyłączono przez AB

1Od dawna zastanawiałem się jaka jest różnica pomiędzy słowem cysterny a foodtankers? (Można też powiedzieć w liczbie pojedynczej cysterna a foodtanker) Pewnie wy też mieliście takie przemyślenia lub konsternacje odnośnie tego specyficznego słowa zapożyczonego z języka angielskiego? Jeśli choć trochę interesujecie się wagą ciężką lub często jesteście kierowcami (nie tylko zawodowymi) to z pewnością odpowiecie, że tak.

Cysterna i cysterny

Zacznijmy od zrozumienia znaczenia słowa cysterna. Cysterna jest to naczepa dopinana do ciągnika siodłowego, czyli prościej tira. Jest wiele typów cystern o różnej pojemności. Najczęściej te o dużych rozmiarach i pojemności to np. 4 komorowe o pojemności 36,000 litrów lub 3 komorowe o pojemności 29,000 litrów. Cysternami przewozi się produkty płynne niebezpieczne typu ADR lub zwykłe, ale nie przewozi się nimi produktów spożywczych. Od transportu produktów płynnych spożywczych są właśnie cysterny spożywcze.

Foodtankers czyli cysterny spożywcze

Cysterny spożywcze typu foodtankers

I to właśnie takimi cysternami spożywczymi przewozi się wszelkie produkty płynne typu czekolada, oleje, mleko itp. Cysterny te są specjalnie przygotowane, oczyszczone i zabezpieczone, aby produkt nie został zepsuty podczas transportu. Każda cysterna po rozładunku jest dokładnie myta i przygotowana do następnego przewozu. W tym przypadku możliwe jest przewożenie innych spożywczych produktów, ale tylko po dokładnym oczyszczeniu wewnętrznej części cysterny.

…i wszystko jasne

Myślę, że teraz każdy będzie wiedział jaka jest różnica pomiędzy tymi typami cystern. Najprościej mówiąc różnica jest taka, że cysternami przewozi się produkty nie spożywcze często niebezpieczne, a cysternami typu foodtankers jak najbardziej można przewozić takie produkty.

 

 

Stando
42-200 Częstochowa
ul. Legionów 90/100
tel/fax: +48 34 361 63 98
+48 34 360 23 00
http://stando.com.pl/de/
biuro@stando.com.pl