Czy warto posiadać magazyn?

Czy warto posiadać magazyn?

21 stycznia, 2021 Wyłączono przez PiGl

Wielu przyszłych przedsiębiorców zastanawia się czy warto posiadać magazyn? Wszystko zależy od naszej branży, poziomu rozwoju naszej firmy oraz naszego budżetu, W tym artykule przybliżymy wam szerzej zalety i wady takiego rozwiązania.

Do czego służy magazyn?

Magazyn spełnia wiele zdań. Główne funkcje magazynu to:

  • Spedycja, czyli przechowywanie własnych produktów.
  • Produkcja (składowanie gotowych wyrobów, które są niezbędne do dalszego przetworzenia).
  • Dystrybucja, magazyn działa jako punkt dostawy i wysyłki

Najczęściej z magazynów korzystają duże hurtownie i sklepy stacjonarne, sklepy internetowe, różne punkty usługowe, firmy budowlane, firmy produkcyjne oraz restauracje i hotele. W przypadku takich działalności na prawdę warto posiadać magazyn.

industrial hall 1630742 640

Korzyści i wady posiadania magazynu

Na początku warto się zastanowić czy posiadanie magazynu jest koniecznością w naszej firmie. Na pewno w przypadku małych firm, które zajmują się głównie działalnością usługową takie rozwiązanie nie będzie potrzebne. Natomiast przy odpowiednim poziomie rozwoju przedsiębiorstwa, a szczególnie w branży produkcyjnej lub handlowej należy zastanowić się nad własnym magazynem. Po pierwsze jest to nasza inwestycja, która w przeciągu kilku lat nam się zwróci. Nie musimy płacić za wynajem. Kolejną ważną kwestią jest usprawnienie rozwoju własnej firmy. Zarządzanie własnym towarem jest ułatwiony, możemy na bieżąco kontrolować stan swoich produktów. Możliwość reakcja na potrzeby klientów, również jest dużo szybsza. Wadą posiadania magazynu na pewno będzie duży koszt przeznaczony na budowę i sprawy administracyjne związane z magazynem.