Modal – czym jest i jakie ma właściwości

Modal – czym jest i jakie ma właściwości

26 stycznia, 2023 Wyłączono przez OZ

Modal to rodzaj włókna, które coraz częściej pojawia się w odzieży. Jest on uważany za bardziej ekologiczny i trwały niż bawełna, a także za bardziej miękki i delikatny w dotyku. W artykule omówimy, czym jest modal, jakie ma właściwości i dlaczego jest tak ceniony przez producentów odzieży.

Co to jest modal?

Modal nazywany jest również wiskozą drugiej generacji. Oznacza to, że od podstawowej wiskozy jest lepszy jakościowo, jednak jego produkcja jest podobna. Modal to włókno pochodzenia roślinnego, powstałe z celulozy drzewnej. Jest ekologiczny, ponieważ produkuje się go z naturalnych surowców, a dodatkowo jest także biodegradowalny. Produkowanie tej tkaniny zużywa również ponad dwukrotnie mniej wody niż w przypadku np. bawełny.

Modal

Jakie właściwości posiada modal?

Odzież wykonana z modalu będzie służyć przez długi czas, dzięki jego wysokiej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia. Tkanina ta dobrze radzi sobie również z działaniem wody, co oznacza, że jest ona odpowiednia do produkcji odzieży sportowej czy plażowej. Modal jest także bardzo miękki i delikatny w dotyku, co sprawia, że jest on komfortowy w noszeniu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które cierpią na alergie lub skórę wrażliwą. Modal jest również przewiewny, wieć projektanci mody często używają go do produkcji ubrań na lato.