Czym są złącza światłowodowe?

Czym są złącza światłowodowe?

12 września, 2022 Wyłączono przez Jko

Złącze światłowodowe jest również nazywane złączką, ponieważ łączy dwa końce kabli światłowodowych. Złącza te utrzymują kable światłowodowe razem wewnątrz ferruli, aby przymocować je do drugiej strony kabli. Niektóre końcówki złączy, które zabezpieczają zakończenia, podłącza się do pasującego adaptera i przykręca, aby utrzymać dwie części razem. Jeszcze inne używają konstrukcji bagnetowej. Niektóre okucia mają złącze sprężynowe, które utrzymuje elementy razem ze stałą siłą, co zapewnia lepsze połączenie. Większość złączy wymaga wysiłku przy podłączaniu i rozłączaniu, co zmniejsza ryzyko przypadkowego rozłączenia kabli podczas typowego użytkowania lub instalacji innych komponentów. Złącza światłowodowe mogą również doprowadzić kabel do konwertera lub bezpośrednio do urządzenia obsługiwanego przez kabel światłowodowy.

Zastosowanie

Złączki mają zastosowanie między innymi w Internecie i w sieciach lokalnych (LAN), ponieważ kable światłowodowe zapewniają większą przepustowość w porównaniu z innymi opcjami kabli. Tak więc kable i złącza światłowodowe wykorzystuje się do dostarczania łączności internetowej i LAN w całym budynku. Wiele firm używa ich również do szaf telekomunikacyjnych czy telefonii. Podobnie jak CATV, wiele aplikacji telefonii cyfrowej wykorzystuje jednomodowy kabel. W rzeczywistości w świecie biznesu telefonia jest jednym z najczęstszych zastosowań kabli i złączek światłowodowych.

złącza światłowodowe

Jak wybrać złącza światłowodowe?

Wybierając spośród różnych złączy światłowodowych, pomocne może być zapoznanie się z tabelą typów tego typu produktów. Ponadto znajomość typu kabla, właściwości złączek będzie bardzo pomocna. Sprzęt, do którego podłącza się złącze, będzie również odgrywał rolę w wyborze używanego typu. Zadaj następujące pytania dotyczące projektu, aby wybrać odpowiednie typy złączy światłowodowych: czy kabel jest jednomodowy czy wielomodowy oraz jakiego złącza wymaga urządzenie?