Do czego służy śruba napinająca?

Do czego służy śruba napinająca?

9 sierpnia, 2022 Wyłączono przez Jko

Śruba napinająca, często zwana też śrubą rzymską to dwa nagwintowane pręty połączone nakrętką o podłużnym kształcie. Każde nagwintowanie zmierza w przeciwnym kierunku, aby konstrukcja umożliwiła odpowiednie naciąganie prętów. Jak nazwa sama wskazuje, śruba służy do napinania, naciągania czy regulacji różnego typu lin, między innymi lin stalowych, połączeń linowych, łańcuchów, napinania want w żeglarstwie, naciągania różnych konstrukcji, montażu siatek zabezpieczających teren budowy. Może również być wykorzystywana w budownictwie do ściągów, transporcie kolejowym i tramwajowym czy rolnictwie. Jeśli chodzi o transport kolejowy, to śruba napinająca może być wykorzystywana do naciągania sieci trakcyjnych. W transporcie kolejowym ma nieco inne zastosowanie – służy do łączenia wagonów ze sobą.

Śruba napinająca w żeglarstwie

Każdy fan żeglarstwa wie, że maszty powinny być dobrze naciągnięte. Pływanie po wodzie przynosi wiele szczęścia, jest to sport, który uczy strategicznego myślenia, czytania wiatru i umiejętności napinania lin w taki sposób, aby łódź płynęła dokładnie tam, gdzie chcemy. Aby każdy rejs się udał, żeglarz potrzebuje odpowiedniego osprzętu do lin. Jednym z obowiązkowych elementów, który powinien znajdować się na łodzi, jest śruba napinająca. W tym przypadku wykorzystywana jest do naciągania lin masztów.

żeglarstwo - śruba napinająca jako ważny element żeglarstwa

Gdzie można kupić śrubę rzymską?

Śrubę napinającą można kupić w sklepach żeglarskich, budowlanych czy dobrej jakości sklepach z osprzętem do lin, łańcuchów i zawiesi. Zanim kupisz, którąś z nich, zastanów się, do czego jej potrzebujesz i wybierz odpowiedni jej rozmiar. Znajdź sklep internetowy z pozytywnymi opiniami klientów.