Jakie są etapy prania pieniędzy?
24 października, 2022Grupy przestępcze mają swoje sposoby, aby wprowadzać nielegalne źródła dochodu do obiegu finansowego państwa. Oczywiście jest to nielegalne, i odpowiednie organy walczą z tym, poprze różne ustawy i obowiązki nanoszone na obywateli i firmy. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym, jakie są etapy prania pieniędzy i na czym to wszystko w ogóle polega, to zapraszam do lektury.
Czym jest pranie pieniędzy?
Pranie pieniędzy to szereg działań, które na celu mają wprowadzenie do obrotu gospodarczego pieniędzy pochodzących z nielegalnych źródeł. Źródła te pochodzą ze zorganizowanej działalności przestępczej, nie z tzw. nieopodatkowanego „szarego rynku”. Taki udany zabieg oznacza bowiem, że pieniądze, które zostały zdobyte poprzez przestępstwa, są wprowadzone do oficjalnego obiegu finansowego państwa i tym samym stają się zalegalizowane. Wszystkie działania mające na celu pranie pieniędzy, są oczywiście nielegalne w naszym kraju i podlegają karze pozbawienia wolności.
Poszczególne etapy prania pieniędzy
Wprowadzanie do obiegu nielegalnych źródeł dochodów jest oczywiście w pewien sposób kontrolowane i dlatego, przestępcy, aby uniknąć złapania, wykonują poszczególne etapy prania pieniędzy, które mają zminimalizować ryzyko. Są to lokowanie, maskowanie i integrowanie. Pierwsze z nich polega na przeniesienie nielegalnej gotówki do systemu finansowo-bankowego. Może się to dziać poprzez przelewy bankowe, wpłaty na konto, zakup ubezpieczeń czy innych materialnych dóbr. Etap maskowanie polega na oddzieleniu źródła dochodów od pieniędzy poprzez wiele następujących po sobie transakcji. Ostatni krok, czyli integrowanie, ma na celu wprowadzenie wypranych wartości majątkowych do systemu, tak aby miały one swoje legalne uzasadnienie. Takim uzasadnieniem może być sprzedaż instrumentów finansowych czy transakcje z importu.