Inflacja – czym jest i jakie są jej skutki?

Inflacja – czym jest i jakie są jej skutki?

11 stycznia, 2022 Wyłączono przez K A

Jeśli śledzisz to, co dzieje się w Polsce i na świecie i jesteś na bieżąco z różnymi newsami, z pewnością obiła ci się o uszy inflacja. Jest to obecnie poważny problem, zarówno w Polsce jak i w innych krajach. Ten artykuł powstał po to, aby przybliżyć pojęcie inflacji osobom, które nie do końca je rozumieją, a także wyjaśnić, jakie skutki niesie ze sobą.

Definicja i rodzaje inflacji

Inflacja według definicji to długi proces, polegający na podwyżce cen towarów i usług w gospodarce, czego efektem jest spadek wartości pieniądza. Ten wzrost cen nie jest skokowy – musi trwać przez określony czas i stale rosnąć. Jakie rodzaje inflacji wyróżniamy? M.in. hiperinflacja, która jest skrajnym przypadkiem niekontrolowanego wzrostu cen, który prowadzi do załamania całego systemu finansowego. Możemy wskazać także inflację popytową, galopującą, kroczącą, pełzającą, strukturalną i kosztową.

inflacja

Inflacja – przyczyny i skutki

Inflacja w dużej mierze jest zależna od polityki pieniężnej, prowadzonej przez bank centralny. To co możemy obecnie zaobserwować, czyli wzrost stóp procentowych, to właśnie próba walki z inflacją, aby nakłonić ludzi do oszczędzania, poprzez wyższe koszty kredytów. Jakie mogą być przyczyny inflacji? Przeinwestowanie gospodarki, większe wydatki rządowe niż wpływy, długotrwały wzrost cen ropy naftowej. Skutkiem inflacji jest spadek wartości pieniądza, a także zaufania do waluty. Utrudnia to zachowanie stabilności finansowej, zwłaszcza w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.