Specjalistyczne urządzenia: jak działa planimetr?

Specjalistyczne urządzenia: jak działa planimetr?

19 sierpnia, 2022 Wyłączono przez DB

W naszym artykule wyjaśniamy kwestie związane z urządzeniem jakie nazywamy planimetrem. Sprawdź nie tylko co to jest ale również jak działa planimetr.

Co to jest planimetr?

Planimeter to narzędzie wykorzystywane w geodezji do obliczania powierzchni dowolnego planu. Planimeter potrzebuje tylko planu narysowanego na arkuszu, aby obliczyć powierzchnię.W związku z tym, że bardzo trudno jest określić powierzchnię działki nieregularnej, powstało urządzenie, które nam w owych obliczeniach pomoże. Warto zatem wiedzieć, że za pomocą planimetru możemy łatwo obliczyć powierzchnię o dowolnym kształcie. Zanim zaczniemy korzystać z owego sprzętu i dowiemy się jak działa planimetr, poznajmy jego części. To między innymi: Ramię śledzące punkt śledzenia, ramię kotwiczne, waga i punkt igły a także zacisk i zawias oraz śruba styczna.

Wskazówki jak działa planimetr

ha300 l
Geodezyje pytania: jak działa planimetr?

Planimetr służy do obliczania powierzchni danego planu o dowolnym kształcie. W pierwszym kroku punkt kotwiczenia należy zamocować w jednym punkcie. Jeśli dany obszar planu jest mały, punkt kontrolny jest umieszczany poza planem. Podobnie, jeśli dany obszar planu jest duży, umieszcza się go wewnątrz planu. Po umieszczeniu punktu zakotwiczenia umieść punkt obrysu na obrysie danego planu za pomocą ramienia kalki. Jakie są następne kroki? Przeczytaj o nich na blogu firmy Lamigo, która zajmuje się sprzedażą specjalistycznych urządzeń do geodezji?