Jak prawidłowo stosować leki przeciwbólowe?

Jak prawidłowo stosować leki przeciwbólowe?

6 czerwca, 2021 Wyłączono przez A S T A

Leki przeciwbólowe to jedne z najczęściej kupowanych przez Polaków preparatów. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy wiedzą, jak stosować je w sposób prawidłowy i bezpieczny.

Leki przeciwbólowe, czyli przede wszystkim zapoznanie się z ulotką

Absolutną podstawą w przypadku każdego preparatu nabytego w aptece jest zapoznanie się z ulotką. Zawarte są w niej wszystkie najważniejsze informacje odnośnie dawkowania, stosowania, a także przeciwwskazań i skutków ubocznych. Stosowanie tego typu preparatów można oczywiście omówić również z farmaceutą. Przy czym jak się okazuje, Polacy robią to dość rzadko, bowiem badania pokazują, że tylko co dziesiąta osoba kupuje leki przeciwbólowe po konsultacji z farmaceutą. Warto jednak skorzystać z takiego wsparcia, aby dobrać odpowiedni preparat, dopasowany do swoich potrzeb.

pexels cottonbro 6542029

O czym pamiętać przy stosowaniu leków przeciwbólowych?

Często popełnianym błędem jest nadużywanie tego typu preparatów. Nierzadko wynika to z przyjmowania kilku grup leków jednocześnie, które jak się okazuje, zawierają te same substancje czynne. Tym samym można łatwo przekroczyć dzienną, zalecaną dawkę i zaszkodzić organizmowi doprowadzając do nudności, zmian skórnych, a nawet choroby wrzodowej żołądka.

Jak widać stosowanie leków zawsze wymaga bardzo uważnego zapoznania się z ulotką, choć warto korzystać także z wiedzy farmaceutów oraz lekarzy, zwłaszcza jeśli dolegliwości bólowe są przewlekłe.