Jakość powietrza Katowice – jakim powietrzem oddychają mieszkańcy stolicy Śląska?

Jakość powietrza Katowice – jakim powietrzem oddychają mieszkańcy stolicy Śląska?

22 września, 2022 Wyłączono przez NG

Katowice znane są z wielu atrakcji takich jak na przykład Spodek, dzielnice robotnicze z pięknymi ceglanymi “familokami” oraz z mniej chlubnej rzeczy – złej jakości powietrza. Dowiedz się więcej o temacie, jakim jest jakość powietrza Katowice i w jaki sposób możesz pomóc w zniwelowaniu tego problemu. Zapraszamy do lektury.

Jakość powietrza w Katowickich dzielnicach

Badania wskazują, że Katowice, a nawet cały Śląsk należy do czołówki, jeśli chodzi o najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce pod względem jakości powietrza. Jak jakość powietrza w Katowicach ma się do poszczególnych dzielnic stolicy Śląska? Zła wiadomość czeka mieszkańców południowych dzielnic – W Podlesiu, Zarzeczu, Kostuchnie najczęściej dochodzi do przekroczenia normy ilości pyłu zawieszonego w powietrzu. Podobne wyniki osiągają Szopienice oraz Załęże na północy miasta. Reszta dzielnic ma lepsze wyniki, jednak wciąż nie są one zadowalające i wskazują na duże zanieczyszczenie powietrza.

jakość powietrza katowice

Jakie kroki podjąć, by poprawić jakość powietrza?

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób możesz polepszyć jakość powietrza w Katowicach, mamy kilka porad, które mogą pomóc nie tylko temu miastu, ale naszej planecie ogółem. Po pierwsze, warto postawić na bardziej ekologiczne źródło ciepła w domu. W mieście tym do niedawna poruszał się tak zwany “Smogobus”, który zachęcał do wymiany kotłów węglowych na bardziej ekologiczne alternatywy. Warto także ograniczyć korzystanie z własnego samochodu na rzecz komunikacji miejskiej, lub takich środków komunikacji jak rower. Jeśli chcesz być bardziej świadom zmian jakości powietrza w twoim otoczeniu, skorzystaj z pomocy aplikacji informujących o aktualnym stanie powietrza. Pomocne mogą okazać się także narzędzia monitorujące stan jakości powietrza.