John Everett Millais Ofelia – co warto wiedzieć o tym obrazie?

John Everett Millais Ofelia – co warto wiedzieć o tym obrazie?

8 czerwca, 2020 Wyłączono przez A S

John Everett Millais Ofelia to obraz olejny, który powstawał w latach 1851–1852, a obecnie przechowywany jest w Tate Britain. Jest jednym z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych dzieł stworzonych w kręgu artystycznego stowarzyszenia – prerafaelitów. Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o tym obrazie!

Kim był John Everett Millais?

John Everett Millais był wybitnie utalentowanym dzieckiem. Obrazy zaczął tworzyć już w wieku czterech lat. Mając lat jedenaście, rozpoczął studia na Akademii Królewskiej, gdzie nazywany był Dzieciakiem. Publicznie zadebiutował w 1846 roku, przedstawiając publice obraz „Pizarro Seizing the Inca of Peru”, czyli „Schwytanie władcy Inków”. Wydarzenie to miało miejsce na wystawie Akademii Królewskiej. John Everett Millais „Ofelia”, to obecnie jeden z jego najbardziej rozpoznawalnych i docenionych obrazów. Reprodukcję warto powiesić przede wszystkim w nowoczesnym salonie czy sypialni.

John Everett Millais Ofelia

John Everett Millais Ofelia, to obraz inspirowany Hamletem Szekspira. Przedstawia on bowiem tragiczną śmierć Ofelii, która dotknięta obłędem tonie w strumieniu. Co ciekawe, opisanej sceny nie ma w rzeczywistości w dramacie, jednak odnoszą się do niej w rozmowie Królowa oraz brat Ofelii, w czwartym akcie dramatu. Ofelia, która przedstawiona jest na obrazie, śpiewa i tonie powoli w strumieniu, do którego wpadła zrywając kwiaty. Co bardzo ciekawe, modelka pozująca artyście podczas tworzenia – Elizabeth Siddel, pozowała leżąc w sukni w wannie pełnej wody, co negatywnie odbiło się na jej zdrowiu.