Karta drogowa kierowcy – dlaczego warto ją prowadzić?

Karta drogowa kierowcy – dlaczego warto ją prowadzić?

8 czerwca, 2020 Wyłączono przez MW

Właściciele firm transportowych często mają problem z rozliczeniami swoich pracowników. Dlatego właśnie powstała karta drogowa dla kierowców, która nie jest wymagana przez przepisy prawne. Jej stosowanie jest dowolne, jednak coraz więcej osób przekonuje się do ich skuteczności. Dlaczego warto ją prowadzić i jak ją wypełniać?

Karta drogowa

Karta drogowa – zalety jej prowadzenia

Zastanawiasz się, dlaczego karta drogowa jest coraz częściej stosowana przez kierowców? Pozwala ona kontrolować naliczanie wydatków związanych ze zleceniem pracy. Karta umożliwia prawidłowe naliczenie wynagrodzenia dla kierowcy. Pozwala na skrupulatne prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowcy. Dane są wpisywane do karty ręcznie. Następnie przepisuje się je do systemu komputerowego. Należy przechowywać te dane w jednym, bezpiecznym miejscu, aby w razie potrzeby były one dostępne.

Jakie informacje zawiera karta drogowa?

Tak naprawdę, dane które zawiera karta drogowa są uzależnione przez pracodawcę. To on decyduje jakie informacje będę gromadzone. Jednak najczęściej umieszcza się tam takie dane jak: numer karty, dane kierowcy, dane o paliwie, stan licznika na początku pracy i po jej zakończeniu. wydatki na paliwo, nocleg i wiele innych. Ilość potrzebnych danych jest ustalana przez pracodawcę, jednak im większa ich liczba tym bardziej szczegółowe informacje. Są one potrzebne do naliczania wynagrodzenia dla kierowców. To opłacalne i bardzo sprawiedliwe z punktu widzenia kierowcy i pracodawcy. Dlatego coraz więcej firm transportowych bierze pod uwagę zakup takich kart.