Laptopy – historia przenośnego komputera

Laptopy – historia przenośnego komputera

30 sierpnia, 2019 Wyłączono przez EM

Laptopy, znane również jako notebooki, są komputerami, które można łatwo przenosić. W odróżnieniu od komputerów stacjonarnych, mogą być umieszczone na kolanach bez stresu. Jednak dostępne dziś laptopy nie były takie, kiedy zostały wynalezione po raz pierwszy.

Komputer przenośny a laptop

Komputer przenośny różni się od laptopa tym, że był przenośny, ale był zbyt duży, aby mógł być ustawiony na kolanach; dlatego komputery przenośne są nieco inne niż laptopy. Właściwe zrozumienie tego, jak wyglądały laptopy, można uzyskać badając ich historię. A więc zaczynajmy!

Jakie były początki?

Pierwszy laptop był znany jako Dynabook. Został wynaleziony w 1968 roku przez Alana Kaya. Nazywano go również tabletem PC lub komputerem typu „slate” ze względu na jego bardzo płaski kształt. Został wynaleziony specjalnie dla dzieci, aby mogły uzyskać dostęp do mediów cyfrowych. Jednak z biegiem lat stał się on również przydatny do wykonywania większej liczby zadań, takich jak dokumentacja operacyjna dla wojska.

Pierwszy komputer przenośny został wynaleziony w kwietniu 1976 roku przez firmę Xerox PARC. Ten komputer nosił nazwę Xerox Note Taker, ponieważ został zaprojektowany w celu wdrożenia nowej technologii i pokazania, co można zrobić. W projektowaniu pomagali Adele Goldberg, Douglas Fairbairn i Larry Tesler. Miał wolne prędkości przetwarzania, mysz, napęd dyskietek i bardzo wysokie koszty produkcji. Jak widać laptopy w dzisiejszych czasach zdecydowanie się różnią i są o wiele lepsze od swoich pierwszych poprzedników.