Laryngolog Warszawa – kontrola gardła i krtani!

Laryngolog Warszawa – kontrola gardła i krtani!

28 października, 2022 Wyłączono przez NG

Gardło i krtań to części naszego organizmu, których używamy codziennie. Dlatego tak ważne jest dbanie o ich odpowiednią kondycję. Pomoże ci w tym laryngolog Warszawa zaś będzie stanowić punkt odniesienia w tym artykule. Czytaj dalej!

Czemu warto badać regularnie gardło i krtań?

Sprawdzanie gardła i szyi może pomóc laryngologowi w Warszawie zdiagnozować wiele chorób i zaburzeń. Mogą one obejmować od rutynowego przypadku anginy do zagrażającego życiu raka. Ważna jest także krtań. Ważne jest, aby utrzymać krtań w zdrowiu, ponieważ zawiera ona fałdy głosowe, czyli struny. Powietrze przechodzące przez krtań i fałdy głosowe wprawia je w drgania i wytwarza dźwięk, co daje Ci możliwość mówienia. Laryngoskopię, czyli badanie endoskopem stosuje się, aby dowiedzieć się więcej o różnych warunkach lub problemach w gardle i krtani, do których należą:

  • uporczywy kaszel
  • krwawy kaszel
  • chrypka
  • ból gardła
  • nieświeży oddech
  • trudności w połykaniu
  • uporczywy ból ucha
  • masa lub przerost w gardle

Laryngoskopia może być również stosowana w celu usunięcia ciała obcego.

laryngolog warszawa

Przebieg badania gardła i krtani u laryngologa w Warszawie

Najprostsza forma badania gardła krtani nazywana jest „laryngoskopią pośrednią”. Badający może umieścić małe lusterko w tylnej części gardła i skierować je w dół w kierunku krtani. Światło może zostać odbite w dół i krtań może być widoczna w lustrze. Laryngoskopia pośrednia jest szybka, łatwa i daje ładny trójwymiarowy widok krtani w prawdziwym kolorze. Jednak niektóre osoby mają silny odruch wymiotny i nie tolerują badania w lustrze. Ponadto, pacjent nie może być badany podczas normalnej mowy, ponieważ lusterko musi pozostać w tylnej części gardła. Często używa się specjalnych urządzeń medycznych, które mogą pomóc lekarzowi w badaniu krtani podczas wizyty w gabinecie. Najczęściej to tzw. endoskop. Zakrzywiona część endoskopu to elastyczny przewód światłowodowy, który może być wprowadzony przez nos i gardło, aż do uzyskania widoku fałdów głosowych. Elastyczna rurka powoduje bardzo mało dyskomfortu i jest właściwie całkiem wygodna. Za pomocą tego elastycznego endoskopu można badać gardło i krtań podczas normalnej mowy. Laryngolodzy w Warszawie i w całej Polsce są szkoleni do wykonywania tego typu badania, które jest bardzo pomocne w stawieniu bardziej zaawansowanej diagnozy.