
Marketing studia, kursy, szkolenia – świetlana przyszłość czy szkoda zachodu?
30 marca, 201635. Wiesz, co to za liczba? To ilość dni, jaka pozostała do pierwszego egzaminu maturalnego. Pewnie doskonale wiesz, że nauka to jedno, ale wieczorami warto zadać sobie pytanie, dokąd ma doprowadzić Cię dobrze zdana matura. Być może do tematu masz podejście pragmatyczne – chcesz iść na takie studia, które po ich ukończeniu zrobią z Ciebie łakomy kąsek dla pracodawców. Które to kierunki? Wieczne prawo lub medycyna? Studia z marketingu? A może oblegana od lat psychologia? Trudne pytania. Rozjaśnijmy sobie trochę temat, skupiając się na studiach z marketingu.
Marketing studia i błyskawiczna kariera – czy to jeszcze aktualne?
Mówiąc o reklamie, zaczniemy jednak od prawa. To dobry przykład od nauki bo renoma studiów prawniczych nadal wydaje się niemal nie ruszona. Tymczasem fakty są takie, że absolwenci prawa zmagają się z różnymi wyzwaniami. Dość powiedzieć, że cytowana przez australijski periodyk branżowy Lawyers Weekly prawniczka Elvira Naiman powiedziała, że „obecnie jest najgorszy znany w całej historii okres, by być absolwentem prawa”. I było to dwa i pół roku temu. Tymczasem uczelnie dalej wysyłają w świat setki i tysiące prawników, nieświadomych, że rynek ich nie chce.
Wniosek?
Monitoruj informacje dotyczące kierunku, jaki wybierzesz. Myślisz o studiach z marketingu, będąc przekonanym, że praca po nich jest pewna. Jeszcze parę lat temu – jak podawał Forbes – pracę po zarządzaniu na jednej z polskich uczelni znajdowało ponad 90 procent absolwentów i to w ciągu 3 miesięcy. Wynik rekordowy. Ale czy nadal aktualny? Czy będzie aktualny za pięć lat, kiedy będziesz kończył studia (przy pomyślnych wiatrach)? Tego nie wiadomo.
Ważne informacje o studiach z marketingu tkwią w internecie. W zestawieniach prasowych, statystykach i opracowaniach. Nie będziemy ich tu podawać, bo one zmieniają się zbyt szybko. Zrób research sam. Będzie to dobre ćwiczenie, bo podczas studiów, niezależnie, czy wybierzesz studia informatyczne czy medycynę, warto być na bieżąco i w razie potrzeby, reagować szybko, np. wybierając dodatkowe możliwości doskonalenia zawodowego, jak np. kurs ECDL albo zawczasu planując naukę uzupełniającą. Studia podyplomowe z zarządzania finansami mogą być takim czymś.