Maszt do windsurfingu – jak wybrać najlepszy?

Maszt do windsurfingu – jak wybrać najlepszy?

5 sierpnia, 2020 Wyłączono przez RG

Jeśli planujesz zacząć trenować windsurfing i jesteś na etapie kompletowania niezbędnego sprzętu to wiedz o tym, że maszt do windsurfingu to jeden z najważniejszych elementów. W dzisiejszym wpisie pragniemy przedstawić garść informacji na temat tego produktu.

Czym wyróżnia się maszt do windsurfingu?

Maszt do windsurfingu to element, który początkowo produkowany był z drewna, lecz później zaczęto wytwarzać go z różnych stopów aluminium oraz produktów na bazie laminatów ES. Na przestrzeni lat konstruktorzy pojęli jak ważnym elementem jest odpowiednio dobrany maszt do żagla. Odkryto, że sztywność masztu oraz charakterystyka jego gięcia jest niezwykle istotna. Z uwagi na to powstały skale, które określają wymienione wyżej parametry.

  • skala DIN
  • skala MCD
  • skala IMCS

Maszty podzielić można z kolei na HT, SFL, FL oraz CC. Podział ten jest stworzony w oparciu o różne charakterystyki gięcia. Maszt HT to twardy top masztu, SFL to bardzo miękki top, FL, to miękki top, a CC oznacza stałą charakterystykę gięcia.

Jak wybrać odpowiedni maszt?

Nie ma wątpliwości co do tego, że maszt do windsurfingu musi być dobrze dopasowany do żagla. Podczas zakupu zwróć uwagę na dokładną specyfikację oraz informacje, które producent umieszcza na maszcie. Powinieneś znaleźć tam wskazówki dotyczące rozmiaru oraz twardości.Wszystkie obecnie oferowane żagle zawierają informacje o sugerowanym maszcie, który należy zastosować aby żagiel układał się prawidłowo i posiadał odpowiedni profil. Wszystkie obecnie sprzedawane żagle zawierają informacje o sugerowanym maszcie, który należy zastosować aby układał się on prawidłowo i posiadał dobry profil.

maszt do windsurfingu