Meble kolonialne – jaka jest ich historia?

Meble kolonialne – jaka jest ich historia?

27 maja, 2020 Wyłączono przez A S

Urządzasz dom lub mieszkanie i chcesz postawić na wyjątkowe meble kolonialne? A czy wiesz jak powstał ten styl i czym dokładnie się charakteryzuje? Dowiesz się tego z poniższego artykułu, w którym przeczytasz jaka jest jego historia. Zapraszamy!

Jak powstał styl kolonialny?

Jak sama nazwa wskazuje, styl ten pochodzi z terenów, które zajmowane były przez kolonialistów. Mowa tu przede wszystkim o dawnych koloniach imperium brytyjskiego, ale również koloniach hiszpańskich, francuskich czy portugalskich. Były to głównie tereny w Indiach, Tajlandii czy Indonezji. Wspomniane europejskie mocarstwa, aby kontrolować podbite i kolonizowane tereny, wysyłały tam wielu swoich obywateli, często całymi rodzinami. Europejczycy przeprowadzali się z całym swoim dobytkiem, jednak ten, podczas tak długiej podróży morskiej, ulegał często zgubieniu lub po prostu zniszczeniu. Wielu z nich musiało więc stworzyć meble i inne przedmioty osobiste z materiałów dostępnych na miejscu. Najpopularniejsze były zdecydowanie materiały takie jak rattan, bambus, a także drewno tekowe czy mahoniowe. Co ważne, meble kolonialne, mimo egzotycznych materiałów i elementów, w dalszym ciągu nawiązywały bardzo mocno do kultury europejskiej.

Meble kolonialne – charakterystyka

Jak już wspominaliśmy, meble kolonialne to meble powstałe z połączenia egzotycznych materiałów i klasycznego stylu europejskiego. Ich główną cechą jest więc zdecydowanie wyjątkowość. Są również solidne, ciężkie i niesamowicie trwałe. Doskonale wpasują się do pomieszczeń w stylu nowoczesnym, jak i minimalistycznym czy klasycznym. Prezentują się oryginalnie i elegancko. Najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia, jednak możemy wprowadzić je tak naprawdę do każdego wnętrza.