Mona Lisa Leonardo da Vinci – jeden z najsłynniejszych obrazów renesansu

Mona Lisa Leonardo da Vinci – jeden z najsłynniejszych obrazów renesansu

23 lutego, 2021 Wyłączono przez A S

Interesujesz się sztuką? Sprawdź co warto wiedzieć o jednym z najsłynniejszych obrazów epoki renesansu czyli Mona Lisa Leonardo da Vinci!

Obraz Mona Lisa Leonardo da Vinci

Obraz Mona Lisa Leonardo da Vinci to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów świata, a kobieta na nim przedstawiona, stała się niejako ikoną naszej kultury, a z czasem również popkultury. Dzieło powstało w latach 1503–1507, a obecnie znajduje się w paryskim Luwrze, będąc własnością francuskiego rządu. Jest to jeden z najbardziej cenionych obrazów renesansowych – i nie tylko. Obraz przez wiele lat przebył długą drogę, zanim ostatecznie trafił do Luwru. Podczas „podróży” była własnością między innymi asystenta Leonardo da Vinci – Giovanni Francesco Caprotti’ego, króla Francji Franciszka I, a także Napoleona Bonaparte. Następnie dzieło trafiło do Wersalu, aby ostatecznie – w 1797 roku, trafić do Luwru, gdzie znajduje się do dziś.

Kim była tytułowa Mona Lisa?

Przez lata pojawiało się naprawdę wiele hipotez dotyczących sportretowanej na obrazie kobiety. Ostatecznie, znawcy sztuki skłaniają się ku temu, iż modelką miała być Lisa del Giocondo, żona florenckiego bławatnika Francesca Gioconda. Informacje te, pochodzą z biografii Vasariego. Według źródeł sportretowana Lisa była kobietą o dość przeciętnej urodzie, prowadzącą ciche i bardzo pobożne życie przy boku męża. Mimo wszystko, dzięki popularności dzieła, stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet świata, a sam Napoleon Bonaparte powiesił jej wizerunek w swojej sypialni.