Czym zajmuje się neurochirurg?

Czym zajmuje się neurochirurg?

8 września, 2022 Wyłączono przez AN

Neurochirurgia jest dziedziną medycyny związana z leczeniem chorób i nieprawidłowości, występujących w układzie nerwowym. Głównym centrum zainteresowań neurochirurgów są takie obszary, jak nerwy obwodowe, rdzeń kręgosłupa oraz mózgowie. Przekonaj się, czym dokładnie zajmuje się neurochirurg i kiedy warto się do niego udać z dolegliwościami związanymi z układem nerwowym.

Kim jest neurochirurg?

Jak sama nazwa wskazuje, neurochirurg zajmuje się leczeniem problemów związanych z układem nerwowym. Przy czym w porównaniu do neurologa sposoby leczenia wiążą się z przeprowadzaniem krótkich zabiegów oraz wykonywaniem różnego typu operacji.

Zatem stosowane przez niego metody są zazwyczaj dość inwazyjne. Oczywiście odbywa się to już po tym, jak farmakologia nie przynosi oczekiwanych rezultatów i żadna inna opcja nie daje pozytywnych efektów.

Zatem warto zapamiętać, że neurochirurg zajmuje się przede wszystkim leczeniem operacyjnym. Z kolei neurolog leczeniem zachowawczym. Dlatego znacznie powszechniejsze jest najpierw zapisanie się na wizytę do neurologa, który przejmuje obowiązki związane ze wstępną kuracją pacjenta. Jednak w przypadku, gdy problem okazuje się większy i znacznie bardziej zaawansowany, niezbędna staje się wizyta u neurochirurga.

Czym zajmuje się neurochirurg

Czym dokładnie zajmuje się neurochirurg?

Wykonywane przez neurochirurga operacje i zabiegi mogą odbywać się ze znieczuleniem miejscowym lub też ogólnym. Doświadczony i wykwalifikowany lekarz, którego specjalizacją jest neurochirurgia, jest w stanie wykonać usunięcie przepukliny, wyeliminować wodogłowie, a nawet usunąć guza mózgu.

Jak widać, obowiązki neurochirurga w porównaniu do neurologa wiążą się ze znacznie bardziej zaawansowanymi schorzeniami i chorobami. Wtedy jedynym rozwiązaniem ma być leczenie inwazyjne, które w wielu przypadkach pozwala na całkowicie pozbycie się czynnika chorobowego.

Neurochirurg specjalizuje się również w leczeniu nadciśnienia wewnątrzczaszkowego, chorób układu obwodowego, a także guza mózgu oraz nowotworów. Wszystko to pokazuje, jak szerokie jest spektrum zainteresowań specjalisty od neurochirurgii. 

Kiedy warto udać się do neurochirurga?

Bardzo często to właśnie neurolog kieruje pacjenta ze schorzeniami układu nerwowego do neurochirurga. Po tym, jak lekarz widzi, że długotrwałe stosowanie środków farmakologicznych nie przynosi oczekiwanych efekt, a stan pacjenta ciągle się pogarsza, neurolog uznaje, że nie jest w stanie pomóc choremu przy pomocy nieinwazyjnych metod.

Oczywiście pacjent może sam zdecydować się na umówienie wizyty u neurochirurga, gdy występują w dłuższym okresie poniższe dolegliwości:

  • bóle kręgosłupa,
  • częste drętwienie kończyn,
  • problemy z zaburzeniami widzenia,
  • zawroty głowy.

W szczególności chodzi tutaj o sytuacje, gdy wszystkie te dolegliwości często nawracają, a nawet się nasilają. Wszystko to wskazuje na ewidentne problemy związane z układem nerwowym. Zanim jednak neurochirurg zaproponuje jakąkolwiek metodę leczenia, zapewne skieruje na konkretne badania. Jakie? Niezbędne będzie przeprowadzenie badań morfologicznych, tomografii komputerowej, RTG czy badań ultrasonograficznych, badania moczu oraz płynu mózgowo-rdzeniowego.