Niemowlak na basenie – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Niemowlak na basenie – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

1 września, 2020 Wyłączono przez WU

Baseny są świetną zabawą – zwłaszcza dla dzieci – ale mogą być niebezpieczne, więc dobrze, że myślisz o bezpieczeństwie. Oto kilka ważnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, aby niemowlak na basenie mógł bawić się bez ryzyka!

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego. Najważniejsza rada: Niezależnie od tego, jaki poziom komfortu ma twoja pociecha pobliżu wody i jakie zajęcia z pływania już podjęła, nigdy nie powinnaś zostawiać samego niemowlaka w basenie ani w żadnym akwenie – ani nawet w jego pobliżu, nawet na minutę. Utopienie się małego dziecka bez nadzoru zajmuje tylko kilka sekund.

Niemowlak na basenie. O czym pamiętać?

Ogrodzić go. Niezależnie od tego, czy masz duży nadmuchiwany basen, wolnostojący basen naziemny, czy też basen naziemny, upewnij się, że jest on otoczony czterostronnym ogrodzeniem o wysokości co najmniej 4 stóp. Większość wypadków zdarza się, gdy dziecko wychodzi z domu i wpada do basenu, więc upewnij się, że w ogrodzeniu nie ma żadnych otworów, pod którymi małe dziecko mogłoby się czołgać, nad lub przez nie. Wybierz bramę do basenu, która samoczynnie się zamyka i samozatrzaskuje (zatrzask powinien znajdować się poza zasięgiem dziecka) i upewnij się, że jest zabezpieczona (najlepiej za pomocą zamka), gdy tylko dzieci skończą pływać. I nigdy nie polegaj w pełni na bramce, aby chronić swoje pociechy: Starsze dzieci zapominają o zamykaniu bramek, co stanowi zagrożenie dla młodszego rodzeństwa.

Zainwestuj w sprzęt ratunkowy. Trzymaj przy basenie sprzęt ratowniczy, w tym hak pasterski (długi tyczka z hakiem na końcu) i środek podtrzymujący życie. Zawsze zabieraj ze sobą telefon komórkowy, gdy idziesz na rozbryzg. Jeśli masz telefon stacjonarny, rozważ zainstalowanie telefonu przy basenie.

Dziecko zawsze w zasięgu ręki

Trzymaj dziecko w zasięgu ręki. Najlepszym sposobem na uchronienie małych pływaków przed niebezpieczeństwami jest ćwiczenie tego, co pediatrzy nazywają „nadzorem dotykowym”: bycie wystarczająco blisko, aby przez cały czas wyciągać rękę i dotykać swojego dziecka. Pamiętaj, aby trzymać się tak blisko nawet po tym, jak Twój niemowlak na basenie będzie miał lekcje pływania pod swoim pasem – przynajmniej do 4 roku życia. Dzieci mogą jednak utonąć w każdym wieku, dlatego należy zachować czujność nawet w przypadku starszych dzieci. Upewnij się również, że Twój mały pływak nie wdycha wody podczas kąpieli (co często robią małe dzieci), co może doprowadzić do wtórnego utonięcia, co jest rzadkim, ale poważnym przypadkiem. Staraj się więc zawsze trzymać główkę dziecka nad wodą, a wszelkie podwodne zanurzenia trzymać krótko i pod nadzorem.