Obsługa niwelatora optycznego – co warto o tym wiedzieć?

Obsługa niwelatora optycznego – co warto o tym wiedzieć?

19 listopada, 2021 Wyłączono przez Z S

Niwelator optyczny to bardzo przydatne narzędzie. Nie jest też skomplikowany w obsłudze. Jak wygląda obsługa niwelatora optycznego?

Do czego służy niwelator?

Zanim przejdziemy do takiego zagadnienia jak obsługa niwelatora optycznego, zastanówmy się do czego niwelator służy. Jest to instrument pomiarowy, który służy do wyznaczania różnic wysokości lub wysokości punktów pomiarowych. Narzędzie to często wykorzystuje się w geodezji. Całe urządzenie składa się z łaty i statywu. Na łącie znajduje się podziałka, dzięki czemu można w łatwy sposób odczytać pomiar.

pexels yury kim 585418 1

Obsługa niwelatora optycznego – instrukcja

Jeśli chodzi o obsługę niwelatora optycznego, to najpierw musisz przygotować środowisko. Aby prawidłowo działał, potrzebne Ci będzie równe podłoże. Dzięki temu, po rozstawieniu statywu głowica znajdować się będzie w poziomie. Jest to niezbędne. Następnie można już zamontować niwelator na statywie. Urządzenie posiada specjalne śruby, za pomocą których można je wypoziomować. Następnie można wycelować niwelator w łatę. Później trzeba dopasować oś do łaty i ustawić ostrość obrazu.

Niwelator nie jest skomplikowanym narzędziem, jednak aby poprawnie go użyć należy przestrzegać pewnych kroków. Po zastosowaniu powyższej instrukcji jego użytkowanie nie powinno sprawić problemu.