Jaki wybrać papier do plotera?

Jaki wybrać papier do plotera?

21 października, 2022 Wyłączono przez OZ

Ploter jest nowoczesnym urządzeniem używanym przede wszystkim w poligrafii i kartografii. Jeśli marzy Ci się takie urządzenie, musisz zdobyć wiedzę nie tylko na temat sprzętu, ale także akcesoriów do niego, takich jak papier do plotera czy mata do cięcia.

Do czego służy ploter?

Rodzajów ploterów na rynku jest bardzo dużo. Znajdziemy tutaj plotery tnące, nanoszące obraz lub grawerujące. Każdy z nich różni się od siebie mechanizmem, według którego funkcjonuje. Plotery współpracują z komputerem, poprzez programy, na których ludzie mogą zaprojektować dany efekt. Urządzenia te szczególnie przydają się w zawodach takich jak kartograf, architekt, grafik i oczywiście dla wszelakich artystów. Coraz częściej plotery wykorzystywane są na uczelniach i w różnych szkołach prywatnych.

egg cups g35aee09a1 1920

Papier do plotera – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Pierwszym pytaniem, które możemy sobie zadać jest: kupić papier do plotera w rolce czy arkuszu? Na rynku sprzedaje się przede wszystkim rolkowe papiery, ponieważ plotery są urządzeniami, które działają bardzo szybko. To powoduje, że użycie standardowego arkusza jest nieefektywne i może powodować uszkodzenia sprzętu. Kolejnym punktem do zastanowienia się jest gramatura papieru, czyli jego grubość. Większość typowych prac plotera, takich jak nanoszenie rysunków czy map można wykonywać na papierze o gramaturze 80 g/m2 albo 90 g/m2. Jeśli jednak potrzebujemy grubszego papieru np. do tworzenia plakatów, powinniśmy rozejrzeć się za większą gramaturą. To, co warto wiedzieć, to fakt że wartości pomiędzy 160 a 315 g, to już kartony.