Prawa pracowników firm objętych sankcjami

Prawa pracowników firm objętych sankcjami

30 sierpnia, 2022 Wyłączono przez Jko

W Polsce dostępna jest specjalna lista sankcyjna, która ujawnia firmy, wobec których powinniśmy realizować szereg środków bezpieczeństwa. Dzięki tej liście podmioty działające w naszym kraju wiedzą z kim powinny wstrzymać realizację transakcji. Ponadto zaleca się zamrożenie ich funduszy. Wszystko po to, aby rosyjskie firmy przestały mieć możliwość prowadzenia interesów z Polską. Jest to konieczne, aby przeszkodzić wojnie Rosji z Ukrainą. Niestety działania tego typu mają swoje konsekwencje, ponieważ niczemu nie winni pracownicy rosyjskich przedsiębiorstw mogą na tym ucierpieć. Prawa pracowników firm objętych sankcjami są zagrożone.

Konsekwencje dla pracowników

Niestety firmy, które pojawiły się na liście sankcyjnej, zostały pozbawione możliwości współpracy z wieloma innymi firmami. Ich konta zostały zablokowane. Tego typu działania bardzo dotykają personel. W takiej sytuacji prawa pracowników firm objętych sankcjami są pod znakiem zapytania. Konsekwencje blokowania firm są bardzo duże. Niestety niektórzy z nich nie otrzymują wynagrodzeń. Ponadto mogą mieć problem w znalezieniu innej pracy. Jest to duży problem, ponieważ cierpią niewinni ludzie, nie mają pieniędzy na opłaty, utrzymanie siebie i swoich rodzin. Wszystko przez to, że pracowały w rosyjskiej firmie.

pexels anton klyuchnikov 6133492

Jak zadbać o prawa pracowników firm objętych sankcjami?

Wiele firm, które znajdują się na liście sankcyjnej, wnioskują o odblokowanie ich kont, aby móc pomóc swoim pracownikom. Niemniej jednak ze względu na prawa pracowników firm objętych sankcjami istnieje możliwość wzięcia udziału w procedurze odwoławczej, dzięki której firmy mogą ubiegać się o częściowe lub całkowite zniesienie obostrzeń.