Romans historyczny – wszystko co musisz wiedzieć o tym gatunku

Romans historyczny – wszystko co musisz wiedzieć o tym gatunku

21 maja, 2020 Wyłączono przez A S

Lubisz w wolnej chwili przeczytać książkę, jednak od dawna nic nie zachwyciło Cię w taki sposób, żeby zarwać noc pochłaniając z wypiekami na twarzy kolejne strony powieści? Wypróbuj gatunek jakim jest romans historyczny! Jednak zanim sięgniesz po wybraną pozycję, dowiedz się wszystkiego o tym rodzaju literackim. Zapraszamy!

Romans historyczny – co to jest i czym się charakteryzuje?

Romans historyczny to gatunek literacki, który wywodzi się z szerszego gatunku jakim jest romans. Fabuła romansu historycznego, tak jak w przypadku klasycznego romansu, skupia się na romantycznej miłości i związku dwojga ludzi. Jak możemy się domyślać, jej akcja osadzona jest w czasach historycznych. Do kategorii romansu historycznego możemy przypisać przede wszystkim powieści rozgrywające się głównie w XVIII lub XIX wieku, np. w epoce wiktoriańskiej, Belle Epoque czy podczas wojny secesyjnej. Kobiece charaktery są zazwyczaj niesamowicie kobiece i delikatne, a mężczyźni szarmanccy i gotowi poświęcić wiele, dla wybranki swojego serca.

Najpopularniejsze romanse historyczne

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej wybieranych książek z gatunku romansu historycznego, jest zdecydowanie Anna Karenina autorstwa Lwa Tołstoja. Również Wichrowe Wzgórza, napisane przez Emily Brontë, cieszą się niesłabnącą popularnością. Inne tytuły, po które warto sięgnąć to przede wszystkim książki Diany Palmer czy Judith McNaught. Z polskich autorek, które tworzą romans historyczny, najczęściej polecaną jest Magdalena Wala ze swoim cyklem „Damy i buntowniczki”.