Jak wygląda rynek książki w Polsce?

Jak wygląda rynek książki w Polsce?

28 sierpnia, 2019 Wyłączono przez WZ

Książki są nam znane już od setek lat. Mamy z nimi kontakt już od najmłodszych lat, kiedy uczymy się czytać. A jak wygląda rynek książki w Polsce?

Czy Polacy czytają?

Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Jednak jak pokazują dane publikowane corocznie przez Bibliotekę Narodową w Warszawie. Czytelnictwo w Polsce spada. Aktualnie wynosi ono już mniej niż 40%. A mówimy o Polakach, którzy deklarują, że w poprzednim roku kalendarzowym przeczytali chociaż jedną książkę. Gorzej sprawa wygląda z intensywnymi czytelnikami. Tylko kilka procent Polaków w poprzednim roku przeczytało 12 lub więcej książek. Sprawa jednak nie wygląda tak źle na tle całej Europy. Warto zauważyć, że ta tendencja spadkowa jest ogólnie zauważalna. W większości krajów europejskich czytelnictwo spada. Wpływ ma na to na pewno rozwój technologii, ale też rosnące ceny książek.

Stara książka

A jaki jest stan książek w Polsce?

Wbrew pozorom bardzo dobry. W Polsce wydaje się rocznie ponad 40 tysięcy tytułów. To naprawdę sporo! Warto jednak zauważyć, że przy tylu tytułach każdy kolejny tytuł drukuje się w mniejszych nakładach. Jest dużo księgarni internetowych w Polsce, które oferują książki w naprawdę atrakcyjnych cenach. Ceny pomiędzy różnymi księgarniami znacząco się jednak różnią. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy internetowych porównywarek cen. W tej kwestii świetnie się sprawdza bardzo popularna strona Ceneo, na której będziemy mogli porównać ceny książek i wybrać cenę najkorzystniejszą dla nas.