Sukcesja, czyli ochrona majątku – na czym polega?

Sukcesja, czyli ochrona majątku – na czym polega?

15 lutego, 2022 Wyłączono przez K m

Jeśli prowadzisz własną firmę lub posiadasz duży majątek, prawdopodobnie chcesz chronić siebie i swoją rodzinę przed ryzykiem biznesowym. W takim razie zapraszamy do przeczytania poniższego wpisu. Wyjaśnimy w nim, na czym polega sukcesja oraz przedstawimy zalety ochrony majątku.

Sukcesja

Na czym polega sukcesja?

Sukcesja jest to przekazanie majątku następnemu pokoleniu. Może zostać zaplanowana oraz wdrożona nawet za życia nestora, ale i dopiero po otwarciu spadku. Przedmiotem sukcesji mogą być wszelkie składniki wypracowanego za życia majątku. Przykładem taki środków są nieruchomości, udziały w spółkach i środki pieniężne. Sukcesja cechuje się tym, że to od danej osoby zależy, komu przypadną poszczególne składniki majątku. Majątek może zostać przekazany dzieciom (zarówno formalnym jak i nieformalnym), partnerom, partnerką lub wskazanym osobą i podmiotom.

Sukcesja

Zalety ochrony majątku

Zasady dziedziczenia są oczywiście uregulowanie prawnie, nie zawsze jednak osoby wskazane w przepisach prawa będą osobami, którym chcemy powierzyć nasz majątek. Sukcesja umożliwia odpowiednie zabezpieczenie wybranych bliskich osób, wyeliminowanie konfliktów oraz zapewnia niezakłócone działanie rozpoczętych przedsięwzięć. W opracowaniu planu, który będzie w jak najdokładniejszy sposób odpowiadał Twojej woli, może pomóc doradca. Wykształcony oraz doświadczony doradca zidentyfikuje potencjalne zagrożenia, oraz ryzyka. Pomoże Ci je wyeliminować oraz ograniczyć. Wskaże również podstawowe instytucje w zakresie przekazywania majątku. W związku z realiami dzisiejszego świata wskazuje się, że sukcesja powinna być zaplanowana jak najwcześniej.