Termoformowanie – co to jest?

Termoformowanie – co to jest?

15 lutego, 2022 Wyłączono przez R Z

Żyjemy w czasach, w których ciężko jest nam obejść się bez plastiku oraz innych tworzyw sztucznych. Można wręcz rzec, że jesteśmy przez niego otoczeni. Gdzie nie spojrzymy, zaczynając od produktów użytku codziennego, takich jak komputery, telefony czy zabawki albo butelki, przechodząc do samochodów czy samolotów. Plastik jest wszędzie i nie każdy jest wykonany w taki sam sposób. Dzisiaj przedstawię wam jeden z tych sposobów – termoformowanie.

Czym jest termoformowanie?

Aktualnie do dwóch głównych sposobów przetwórstwa tworzyw sztucznych możemy zaliczyć formowanie wtryskowe, oraz właśnie termoformowanie. O tym pierwszym nie będziemy się rozwodzić, ale czy jest możliwe, że ten drugi sposób go zastąpi? Na czym polega proces termoformowania? Jakie są jego plusy, a jakie są jego minusy? Tak wiele pytań, na które możemy spróbować poznać odpowiedzi.

Jak przebiega ten proces? Tak więc wszystko zaczyna się od podgrzania płyty albo foli z tworzywa sztucznego. Montuje się w pewnej specjalnej ramie napinającej i wtedy pod wpływem wysokiego ciśnienia działającego z zewnątrz są odkształcane w taki sposób, żeby przyjęły wybraną formę. Pod wpływem wysokich temperatur tworzywo się odkształca, ale żeby zachowało kształt, należy je potem schłodzić. Warto wspomnieć – do tego rodzaju produkcji używa się tylko tworzyw o określonej wytrzymałości na rozciągane i wydłużanie, którym poddane są podczas termoformowania.

Co dalej?

Tak jak było mówione, aktualnie termoformowanie jest używane na przemian z technologią wtrysków, jednak z tym zastąpieniem nie można tak łatwo przewidywać, ponieważ odpowiedzi na to pytanie nie ma. Dzięki termoformowaniu można wytworzyć zarówno duże jak i małe elementy nawet takie, które ścianki mają tylko kilka milimetrów. Dodatkowo koszt wytworzenia takiej formy jest relatywnie niski. To wszystko sprawia, że jest to technologia wyjątkowo perspektywiczna.

Fabryka tworzyw sztucznych gdzie odbywa się proces Termoformowania