Turbosprężarki w pojeździe – kiedy należy je wymienić?

Turbosprężarki w pojeździe – kiedy należy je wymienić?

24 sierpnia, 2022 Wyłączono przez NG

Dużo osób nie wie, że jednym z istotniejszych elementów w budowie silników, a tym samym samego posiadanego pojazdu, są turbosprężarki. Warto wiedzieć, jak rozpoznać po kondycji naszego auta, że to właśnie ten element budowy jest uszkodzony, by móc jak najszybciej zareagować i naprawić usterkę. Zapraszamy do lektury!

Jak rozpoznać uszkodzenia turbosprężarki?

Myśląc o żywotności, trudno określić tak naprawdę kiedy dokładnie powinno się wymienić turbosprężarki. Niekiedy wytrzymuje ona tyle samo co sam silnik, innym razem daje pierwsze oznaki zużycia już po przejechaniu 200 tysięcy kilometrów. Okres ten zależy także od naszego dbania o pojazd – zaniedbanie ważnych zabiegów pielęgnacyjnych pojazdów, brak uwagi mogą znacznie skrócić żywotność nie tylko tego elementu, ale i całej maszyny. Uszkodzenia turbosprężarki dadzą o sobie znać w samej pracy silnika – zauważalne są spadki osiągów, nieregularne rozwijanie mocy silnika, przejście w tryb awaryjny. Niekiedy pojawia się charakterystyczny gwizd świadczący o usterce oraz można zauważyć ślady oleju w układzie dolotowym.

turbosprężarki

Jak dbać o swój pojazd?

Chcąc przedłużyć żywotność samochodu, warto zadbać o pielęgnację turbosprężarki. Warto, jeśli mamy okazję, wymienić ją na produkt wyższej jakości, który wytrzyma dłużej niż oryginalny element maszyny. Bardzo istotna jest też kwestia wymiany oleju – nie zapominaj o regularnej wymianie oleju (warto zainwestować w olej wysokiej jakości) i dbaniu o to, by nie było go za mało w samochodzie. Staraj się nie doprowadzać do przegrzania silnika, bo może to spowodować także spalenie oleju wewnątrz pojazdu i jego szybsze zużycie. Dbaj też o czyszczenie filtrów powietrza – wlatujące zanieczyszczenia przez wirnik turbosprężarki mogą ją uszkodzić.