Za co odpowiada zbiornik wyrównawczy chłodnicy w samochodzie?

Za co odpowiada zbiornik wyrównawczy chłodnicy w samochodzie?

20 stycznia, 2022 Wyłączono przez A S T A

Zbiornik wyrównawczy chłodnicy przejmuje nadmierne ilości płynu chłodzącego jednostkę napędową, dzięki czemu wpływa na wytrzymałość i trwałość silnika. Co jeszcze warto o nim wiedzieć, a także jakim usterkom może ulegać? Serdecznie zachęcamy do lektury i dowiedzenia się więcej na ten temat.

Jakie są typowe symptomy awarii zbiornika wyrównawczego chłodnicy?

W takiej sytuacji najczęściej zdarza się, że dochodzi po prostu do wycieku płynu. Najczęściej kierowca będzie o tym jednak informowany poprzez kontrolkę pojawiającą się na desce rozdzielczej pojazdu. Zbiornik wyrównawczy chłodnicy sam w sobie raczej nie daje innych objawów awarii, dopiero w efekcie takiej sytuacji mogą pojawiać się problemy z silnikiem, których naprawa może być bardzo kosztowna. Dlatego też takich problemów po prostu nie należy ignorować.

pexels sarmad mughal 305070

Czy można naprawić zbiornik wyrównawczy?

Okazuje się, że istnieją specjalne kleje pozwalające załatać ewentualne uszkodzenia w takim zbiorniku. Generalnie jednak zaleca się, aby finalnie wymienić tę część w samochodzie, gdyż podczas jazdy będą pojawiały się kolejne naprężenia, które finalnie, tak czy siak, mogą doprowadzą do uszkodzenia. Warto zwrócić też uwagę na korek, który również może posiadać drobne wady wpływające na jego integralność.

Wyrównawczy zbiornik do chłodnicy na szczęście nie jest drogi. Ewentualnych usterek nie wolno należy więc ignorować i możliwie szybko zakupić nowy lub używany element.