Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej – wszystko co warto o nim wiedzieć

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej – wszystko co warto o nim wiedzieć

28 września, 2020 Wyłączono przez RG

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej wynika z przepisów, jakie znajdują się w ustawie dotyczącej Prawa Upadłościowego. Osoby chcące zacząć prowadzić swój biznes powinny poznać najważniejsze informacje z tego zakresu. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy garść ciekawostek dotyczących tego tematu. Zapraszamy do lektury!

Czym jest zakaz prowadzenia działalności gospodarczej?

Orzeczenie jakim jest zakaz prowadzenia działalności gospodarczej jest postanowieniem sądu i jest związany z brakiem możliwości prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek i w ramach spółki cywilnej. Osoba, która uzyskała tego typu zakaz nie może pełnić także funkcji członka rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, pełnomocnika ani reprezentanta osoby fizycznej prowadzącej firmę w tym obszarze. Zakaz ten jest szeroki oraz uniemożliwia prowadzenie działalności, lecz pozwala na podjęcie pracy zarobkowej. Może być ona realizowana na podstawie umowy o pracę i innych umów cywilnoprawnych.

Kogo może dotyczyć zakaz?

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej może dotyczyć osób, które zaniedbały obowiązki związane z ustawą dotyczącą Prawa Upadłościowego. Najczęściej dotyczą one płatności za zobowiązania oraz postępowania upadłościowego. Najważniejsza grupa przedsiębiorców zagrożonych orzeczeniem takiego zakazu są Ci, którzy w odpowiednim terminie nie złożyły wniosku o ogłoszenie upadłości. Warto dodać, że przedsiębiorcy którzy prowadzą jednoosobową firmę sami muszą zgłosić ten wniosek. W przypadku osób prawnych wniosek powinna zgłosić osoba posiadająca prawo do reprezentowania spółki – najczęściej członek zarządu.

zakaz prowadzenia działalności gospodarczej