Żarówki LED – wady i zalety

Żarówki LED – wady i zalety

28 lipca, 2022 Wyłączono przez OZ

Standardowe oświetlenie żarowe, odeszło w ostatnich latach w niepamięć na rzecz żarówki LED. Nie dziwi nas to w ogóle, biorąc pod uwagę fakt, że świat zmierza ku coraz większemu wykorzystywaniu ekologicznych źródeł energii, a LED z pewnością jest bardziej przyjazny środowisku niż żarówki żarowe. Dlaczego jednak wciąż spotkać możemy przeciwników energii ledowej? Ponieważ wszystko ma swoje wady i zalety! A jeśli chcesz się o nich więcej dowiedzieć, to zapraszamy do lektury.

Zalety oświetlenia ledowego

Jak już zostało wyjaśnione na wstępie żarówki LED, są ekologiczne. Wynika to z tego, że nie zawierają w sobie rtęci ani innych szkodliwych substancji, które mogłyby powodować degradację środowiska. Są również stosunkowo rzadko wyrzucane ze względu na ich długowieczność, co jest ich kolejną zaletą. Ich żywotność to około 25-100 tysięcy godzin, jednak oznacza to, że po tym czasie żarówka straci około 30% swojego początkowego światła. W praktyce więc oznacza to, że może ona świecić dużo dłużej.

pexels luca nardone 3651820
żarówki LED

Wady żarówki LED

Największym minusem żarówki LED jest z pewnością jej cena. Jeśli jednak nie boisz się długoterminowych inwestycji, to z pewnością LEDy będą dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. To o czym się jednak rzadko mówi, to fakt, że żarówki te są bardzo wrażliwe na nieodpowiednie zasilanie, więc dość łatwo je uszkodzić elektrycznie, jeśli źle się je podepnie. Dla niektórych problemem może być również to, że mają niski współczynnik oddawania barwy światła, co oznacza, że ich kolor może być dla nas niesatysfakcjonujący.