Złota odznaka za zasługi w zwalczaniu powodzi – odznaczenie dla strażaków

Złota odznaka za zasługi w zwalczaniu powodzi – odznaczenie dla strażaków

23 października, 2020 Wyłączono przez RG

Nie ma wątpliwości co do tego, że wszelkiego rodzaju odznaczenia za zasługi lub służbę są przedmiotami, które sprawiają radość osobom obdarowywanym. Złota odznaka za zasługi w zwalczaniu powodzi to jedna z tych nagród, która ofiarowywana była za heroiczną postawę strażaków. Zobacz co warto wiedzieć na jej temat.

Nagroda za heroiczną postawę

Złota odznaka za zasługi w zwalczaniu powodzi to nagroda, która stanowiła polskie odznaczenie cywilne nadawane przez ministrów, a kiedyś premiera. Została ona ustanowiona w 1961 roku uchwałą Rady ministrów. Posiada ona dwa stopnie: złoty oraz srebrny. Niestety z dniem 30 marca 2001 roku uchwała z 1973 została uchylona, co wpłynęło na to że odnaka nie jest obecnie nadawana.

Komu przyznawano złotą odznakę za zasługi w zwalczaniu powodzi?

Nagroda, jaką była złota odznaka za zasługi w zwalczaniu powodzi była nadawana między innymi:

  • osobom, które brały bezpośredni udział w akcji zapobiegania i zwalczania powodzi
  • pracownikom ogranów gospodarki wodnej, którzy podczas przeprowadzania akcji przeciwpowodziowej wyróżniali się ofiarnym wypełnianiem swoich obowiązków
  • jednostkom Ludowego Wojska Polskiego, MO, Ochotniczej Rezerwy MO u Straży Pożarnej, pomagającym poczac zwalczania powodzi.

Odznaka tra wyróżniała się okrągłym kształtem o średnicy 40 mm. Na jej otoku znajdował się napis „Za zasługi w zwalczaniu powodzi”. Wytwarzano ją ze stopu różnych metali, a następnie pokrywano złotem lub srebrem w zależności od stopnia.

złota odznaka za zasługi w zwalczaniu powodzi