Badania po 50 – jakie warto wykonać?

Badania po 50 – jakie warto wykonać?

6 września, 2021 Wyłączono przez A S T A

Ukończenie 50-tego roku życia powinno obligować do jeszcze większej dbałości o swoje zdrowie, w tym do wykonywania regularnych badań. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, jakie powinien być plan jeśli chodzi o badania po 50 oraz które z nich są najważniejsze.

Badania po 50, które trzeba wykonywać

Jeśli chodzi o absolutną podstawę dbania o zdrowie, to należy przede wszystkim regularnie sprawdzać ciśnienie krwi, a także cholesterol. Badania po 50, które koniecznie trzeba wykonać jest to również bezbolesna kolonoskopia przeprowadzana co 5 lat. Dzięki temu można uchronić się przed rakiem jelita grubego, który w Polsce każdego roku diagnozuje się u około aż 20 tys. osób.

pexels cottonbro 5962040

Badania przeznaczone dla kobiet

O dodatkowe testy muszą zadbać również kobiety. W tym czasie trzeba wykonywać przede wszystkim badania mammograficzne, które pozwalają na wykrycie raka piersi we wczesnym stadium. Istotna jest również cytologia, dzięki której wykrywa się raka szyjki macicy. Dzięki wczesnemu zdiagnozowaniu możliwe jest szybkie wyleczenie, co powinno stanowić dostateczną motywację do zadbania o swoje zdrowie oraz regularnego sprawdzania stanu swojego zdrowia.

Choć dbanie o zdrowie nie zaczyna się dopiero po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia, to po przekroczeniu tej magicznej liczby zdecydowanie trzeba jak najlepiej dbać o swój organizm. Cena jest bowiem wysoka.