Kim był Witold Gombrowicz?

Kim był Witold Gombrowicz?

6 września, 2021 Wyłączono przez A S T A

Witold Gombrowicz to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy. Wsławił się wieloma powieściami, nowelami i esejami, a za swój dorobek był kilkukrotnie nominowany do Nagrody Nobla. Jaki jest życiorys autora i po jakie jego utwory szczególnie warto sięgnąć?

Życiorys Witolda Gombrowicza

Gombrowicz urodził się w roku 1904 w Małoszycach. W młodości studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, a także wiele ze swojego czasu poświęcał podróżowaniu. Jednak pomimo skończenia studiów nie zdecydował się na kontynuowanie kariery w tym zakresie. Rozpoczął więc pisanie pierwszych utworów, a jego kariera szybko nabrała rozpędu. Witold Gombrowicz publikował swoje utwory m.in. w „Kurierze Porannym”.

pexels janko ferlic 590493

Książki, po które warto sięgnąć

Zdecydowanie najbardziej znanym utworem tego autora jest „Ferdydurke” opublikowana po raz pierwszy w 1937 roku. Autor zasłynął też z książki „Trans-Atlantyk”, którą opublikowano w roku 1953. Do dziś czytelnicy sięgają też po jego „Dzienniki”, w których podejmowany jest dialog z różnymi nurtami humanistycznymi, a także z polską tradycją i kulturą. W serii komentowane były też bieżące wydarzenia historyczne.

Witold Gombrowicz to autor, po którego utwory zdecydowanie warto sięgnąć. Choć młodzież ma okazję zapoznać się z częścią z nich w szkole, to warto sięgać po nie ponownie, także w dorosłości, aby móc interpretować na nowo i z zupełnie świeżym spojrzeniem.