Czy usuwać znamiona?

Czy usuwać znamiona?

16 kwietnia, 2021 Wyłączono przez A S T A

Znamię to skórna zmiana barwnikowa, która w niektórych sytuacjach może przerodzić się w groźny nowotwór skóry, czyli w czerniaka. Pozostaje więc istotne pytanie: czy usuwać znamiona i kiedy taki zabieg jest wskazany?

Czu usuwanie znamion jest bezpieczne?

Trzeba przede wszystkim zaznaczyć, że takie zabiegi są naprawdę mało inwazyjne, bezpieczne i najczęściej nie wiążą się z żadnymi powikłaniami. Oczywiście wiele zależeć będzie od doświadczenia dermatochirurga, jednak standardowo nie jest to nazbyt skomplikowany zabieg, a w wielu przypadkach może ocalić zdrowie i życie.

dainis graveris sk0syF5CPNk unsplash

Jak rozpoznać niepokojącą zmianę na skórze?

Głównym wskazaniem do takiego zabiegu jest niepokojący charakter zmiany. Jeśli jest ona asymetryczna, ma nieregularne brzegi i zmienia się z czasem, nie pozostaje już pytanie, czy usuwać znamiona, tylko jak szybko to zrobić. Wówczas bardzo ważne jest udanie się do gabinetu lekarskiego, zbadanie zmiany skórnej oraz postępowanie zgodnie z zaleceniami specjalisty. Najczęściej jest to pozbycie się takiej zmiany skórnej, aby nie skutkowała właśnie nowotworem.

Czy znamiona można usuwać w celach estetycznych?

Wskazaniem do zabiegu nie jest jedynie aspekt zdrowotny, ale również estetyczny. Często decydują się na to osoby, w przypadku których znamię jest mocno widoczne lub po prostu nieestetyczne.

Jak widać pytanie o to, czy usuwać znamiona jest w wielu przypadkach twierdzące, głównie ze względów zdrowotnych.