Czym charakteryzują się plastry na rany i jak je wybrać?

Czym charakteryzują się plastry na rany i jak je wybrać?

9 stycznia, 2023 Wyłączono przez Jko

Proces gojenia się ran przebiega w sposób bardzo intensywny. Istnieją jednak metody, aby jeszcze go przyspieszyć. Sposobem na to są np. plastry na rany, które można zakupić w aptekach. Co dokładnie je wyróżnia? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji w tym zakresie.

Czym się wyróżniają?

Tego typu produkty posiadają opatrunek, który przykłada się do rany, aby ochronić ją przed dalszym podrażnianiem i tym samym przyspieszyć leczenie. Dodatkowo posiadają one część odpowiadającą za mocowanie, której celem jest trzymanie się skóry, ale w taki sposób, aby zapewniać maksymalny komfort użytkowania. Plastry na rany muszą być oczywiście regularnie wymieniane, aby uniknąć zakażenia, które także może być niebezpieczne.

plaster na ranę

Jak wybrać plaster na rany?

Generalnie są one dostępne w wielu różnych wariantach. Jak więc wybrać ten odpowiedni? Wszystko zależy przede wszystkim od charakteru rany oraz jej umiejscowienia. Dodatkowo od tego, jaki ma się styl życia. Przykładowo wodoodporne plastry przylegają na tyle szczelnie, że rana chroniona jest przed działaniem wody. Takie zabezpieczenie będzie przydatne zwłaszcza w przypadku brania kąpieli lub pracy, gdy rana jest w narażonym na działanie wody miejscu. Jak widać plastry do zaklejania ran to szeroka grupa produktów. Aby wybrać odpowiednie, najlepiej omówić to z lekarzem lub swoim farmaceutą.