Czym jest wodogłowie i jak się objawia?

Czym jest wodogłowie i jak się objawia?

16 sierpnia, 2021 Wyłączono przez A S T A

Jeśli dochodzi do sytuacji, gdy płyn mózgowo-rdzeniowy nie mieści się w normach, wówczas ma miejsce tzw. wodogłowie. Jak dokładnie się objawia, a także, w jaki sposób można je leczyć?

Jakie są przyczyny i objawy wodogłowia?

W przypadku dzieci przypadłość ta zazwyczaj jest wrodzona i spowodowana wadą tzw. cewy nerwowej. Natomiast u dorosłych wodogłowie jest nabyte i może doprowadzić do niego m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także guzy mózgu. Jedną z przyczyn są dodatkowo krwotoki dokomorowe. U dorosłych objawem mogą być m.in. nudności, wymioty, a także bóle głowy. Zdarzają się dodatkowo problemy z koordynacją, a w zaawansowanym stadium nawet zmiany w zachowaniu.

pexels liza summer 6382648

W jaki sposób leczy się wodogłowie?

W wielu przypadkach konieczne jest wykonywanie zabiegu chirurgicznego. Ma on na celu odpływ nagromadzonej cieczy i służy do tego drenaż pozwalający na taką absorpcję aż do jamy ciała. W nagłych sytuacjach niezbędny może być też drenaż zewnętrzny komorowy. Wszystko zależy jednak od konkretnego przypadku oraz zaleceń medycznych.

Jak doskonale widać wodogłowie to poważna przypadłość, w przypadku której konieczna jest fachowa konsultacja lekarska oraz wdrożenie prawidłowego leczenia. Tylko wtedy możliwe będzie zniwelowanie negatywnych skutków ubocznych, które w wielu przypadkach znacznie utrudniają życie codzienne. Na szczęście z pomocą specjalistów rzeczywiście jest to możliwe.